משעמם לי

חופשת הקיץ. יש אומרים שזו התקופה המאתגרת של השנה.     

מצד אחד, החשש מפני “משעמם לי”, ביטוי מטיל אימה בליבם של ההורים רבים, שרק רוצים שילדיהם יהיו עסוקים ומרוצים.   

מצד שני, נדמה שיש פתרון בהישג יד. כל מה שהורה צריך לעשות הוא להיכנע לטקטיקות שיווק שמציעות פעילויות, משחקים, צעצועים ואפשרויות בידור מגוונים. הכול כדי להדוף את תסמונת “משעמם לי”.    

איך קורה שהורה אינטליגנט, מוכשר, ובדרך כלל בעל חשיבה עצמאית, נכנע לקמפיין ההימנעות מפני “משעמם לי”?   

אז ככה:    

כאשר המילים “משעמם לי” נקלטות במוחו של ההורה הממוצע בעל הכוונות הטובות, הן מומרות ל”אתה לא עושה מספיק”, או “הילדים של כולם נהנים/מרוצים יותר…” לא נעים, וגם לא אמתי.  

האמת היא שזה לא מתחיל בחופש הגדול. במשך כל השנה, הורים מוצפים עם עצות והצעות כיצד לוודא שהילד מאושר. החופש הגדול פשוט מכניס את הכול להילוך גבוה. וכשהטמפרטורות נוסקות, רגשי האשמה ותחושת חוסר האונים נוסקות גם הם.  

זה הופך למעגל קסמים. ההורה החושש מהדרישות של הילד ומהאווירה החברתית שמצפה ממנו להיות הורה מושלם ומשקיע, ילך עד הקצה לספק את הסחורה. ולמרות זאת, הדרישות גדלות באופן אקספוננציאלי, ואיתן הספקות ותחושת ערעור מתמשך. באווירה כזו, ההורים הם טרף קל לכל הצעת אטרקציה ובילוי.  והכי חשוב, האפשרות המפתה של שקט ושלווה.   

אבל אל ייאוש. יש מוצא!     

אפשר לשבור את המעגל הקסמים כשמאמינים ש-  

☑ מושגים ותנאים הקובעים סטנדרטים להורות אינם גזירה משמיים. למעשה, מהשמיים גזרו סטנדרטים של ילדים כלפי הוריהם, ולא להיפך. קוראים לזה כיבוד הורים!  

☑ ילדים יכולים לקחת אחריות על האופן שבו הם מבלים את זמנם, כולל מציאת דרכים איך לא להשתעמם. הם עושים את זה במשך דורות, הרבה לפני שנהיו מוקפים באינספור פעילויות ואטרקציות. לא לספק את הכל על מגש של כסף מעודד את היצירתיות הטבעית שלהם.    

☑ כאשר אתה מאמין כי בעצם האחריות היא עליהם וסומך עליהם ועל היכולות שלהם, שלפעמים הן חבויות, אפשר לשחרר. לשחרר את הדאגות, הספקות והלחצים שדורשים עוד ועוד.

אז יאללה, שחררו וצאו לחופשה!

תגובות ושאלות יתקבלו בברכה 0507710804 

להצטרף להרהורי הורות (קבוצה שקטה)- 

https://chat.whatsapp.com/BzOleAsmVPzJsAs027NJws